חדש! עבודה סוציאלית

אם יום שלא סייעת בו למישהו הוא יום מבוזבז בעיניך, אם תמיד היית הכתובת לאנשים במצוקה, החוג לעבודה סוציאלית הוא הייעוד שלך. כאן מקבלים את כל הידע, הכלים והמשאבים כדי לעזור לאנשים במצבי משבר שונים, לשפר את מצבם ולסייע להם לחזור ולתפקד באופן עצמאי.
ראש החוג: פרופסור אילנה דובדבני
רקע ומבוא:
מקצוע העבודה הסוציאלית פוגש את החיים מהצד הפחות מואר שלהם, הצד החלש והסובל, ומתפקידו לחולל שינוי ע”י קישור לגופי רווחה שונים ומתן פתרונות למצבי סיכון וקושי, קבועים וזמניים. עבודה סוציאלית היא טיפול מערכתי המטפל בפרט דרך כל המערכות הנושקות לו.
עובדים סוציאליים הם אנשי שטח שעושים ביקורי בית, משתתפים בוועדות בחינוך ועוד.. הם מטפלים לא רק באדם אלא בכל המערכות שמסבבות אותו
מטרת התכנית ללימודי עבודה סוציאלית בקמפוס שטראוס היא להקנות לסטודנט הבנה ומודעות לתהליכים הפסיכוסוציאליים בהתפתחות האדם ומקומו בחברה לצד היכרות עם המבנה החברתי והקהילתי של החברה בה חי האדם. כמו כן, הבנת התהליכים החברתיים והכלכליים המשפיעים על חייו של האדם, רכישת ידע ומיומנות בהפעלת שיטות ההתערבות המיועדות לשינוי או מניעה של תהליכים והתנהגויות בפרט, הקבוצה והקהילה. בנוסף, מקנה התכנית ללימודי עבודה סוציאלית הכרה והבנה של תהליכי הפקת ידע מקצועי המבוסס על מחקר ושיטות ההערכה של התערבויות מקצועיות ושירותי רווחה שונים.
התכנית שואפת לפתח אצל הסטודנט זהות מקצועית, חשיבה ביקורתית, מודעות אישית ורגישות רב-תרבותית, והקניית כלים טיפוליים שבאמצעותם יוכל בוגר התכנית לתת מענה מקצועי הולם לצרכיהן המגוונים של האוכלוסיות הנזקקות לשירותיו, תוך הקפדה על ערכי המקצוע וכללי האתיקה.
בתכנית הלימודים לעבודה סוציאלית יושם דגש על קהילות וקבוצות בחברה הישראלית ובהיבט הרב-תרבותי בטיפול. נושא זה יעבור כחוט השני בכל קורסי התכנית, ובעיקר בקורסי המתודה.
החל משנה הראשונה משתלבים הסטודנטים במגוון רחב של שירותים חברתיים במטרה לחשוף אותם למגוון הרחב של תחומי ידע כגון ילדים ונוער, עבריינות ושירותי תיקון, שירותים למשפחה ולקהילה, שירותי שיקום לאנשים עם מוגבלויות, זקנה ובריאות הנפש.
עם סיום לימודי התואר הראשון יוכל הסטודנט להתפתח לכיוונים רבים ולבחור להתמחות באוכלוסיות ספציפיות או בשיטות התערבות ספציפיים כגון עבודה עם הפרט, בקבוצות, טיפול זוגי ומשפחתי, עבודה קהילתית, פסיכותרפיה ועוד.
. תעודת סיום התואר תקנה זכאות לרישום בפנקס העובדים הסוציאלים.

יעד ומטרה:
מטרות לימודי העבודה הסוציאלית הינן להקנות ידע תיאורטי בסיסי והתנסות מקצועית אשר יכשירו את הסטודנט לעבודה עם אוכלוסיות מקהילות שונות, תוך מתן דגש על מגוון המתודות (עבודה פרטנית, קבוצתית וקהילתית) ושיטות ההתערבות הקיימות, ובהתאם לעקרונות והערכים של העבודה הסוציאלית.
תחומי לימוד עיקריים:
תכנית הלימודים מבוססת על שלושה יסודות: תיאוריה, פרקטיקה ומחקר.
במסגרת הלימודים ירכוש הסטודנט ידע בסיסי במדעי החברה וההתנהגות ובהכרת מערכת השירותים החברתיים. במוקד ההכשרה עומדים עקרונות, ערכים ודרכי טיפול לצד היכרות עם ידע ומיומנויות למחקר וההערכה.
בשנה א’ יתקיימו שלושה ימי לימודים עיוניים, ויום אחד של עבודה מעשית
בשנים ב’, ג’ יתקיימו שלושה ימי לימודים עיוניים, ויומיים של עבודה מעשית
היקף הלימודים:
הלימודים יתפרשו על פני 3 שנים (6 סמסטרים)
סביבת עבודה:
מגוון רחב של תחומי עיסוק, הן מבחינת אופי המטופלים – קשישים, ילדים ונוער, משפחות, נשים, נפגעי נפש, והן מבחינת מקומות עבודה – עובדי מדינה, קציני מבחן, עיריות אגף רווחה, פנימיות, בתי אבות, בתי חולים, משרד הביטחון, ביטוח לאומי ומוסדות שונים.

תנאי קבלה:
גיל 20.
ציון מתאם בין המכינה / בגרות ומבחן תיל 550
בגרות באנגלית 4 יחי”ל / מבחן אמיר”ם
לעולים חדשים – מבחן יע”ל
ראיון אישי