האתר החדש בהרצה, אנו מעדכנים אותו בתכנים חדשים מדי יום, אם חסר לכם מידע ניתן לפנות לטלפון 02-6222202

B.SC ביוטכנולוגיה

ענף זה זוכה בשנים האחרונות לפריחה עצומה והתפתחות מואצת בעולם כולו ונודעת לו חשיבות גדולה בהתקדמותם והתפתחותם של תחומים רבים וחשובים כמו רפואה, תעשיית המזון, קוסמטיקה, חקלאות מתקדמת, איכות הסביבה ועוד.
ישראל נחשבת למעצמת ביוטק ומספר מיזמי הסטארט אפ ביחס לאוכלוסייה הוא הגבוה ביותר בעולם, וממוקמת במקום שני בעולם בכמות המיזמים לאחר ארה”ב.

  

 

ראש החוג

ד"ר דני זאבי

משך הלימודים

הלימודים יתפרשו על פני 3 שנים

שכר לימוד

שכר לימוד אקדמאי

תחילת הלימודים

כסליו תשפ"ב (11/2021)

על התחום

מקצוע עתידני, בעל פוטנציאל כלכלי אדיר, המושך אליו השקעות ומשאבים רבים מצד גופים ממשלתיים ואחרים לפיתוח התעשייה בתחום זה.

מקצוע זה עוסק במחקר ובפיתוח מדע הביולוגיה לשם יישומים טכנולוגיים מתקדמים, כך למשל, נעשה שימוש באורגניזמים חיים עבור ייצור של תרופות, של מזון עמיד יותר, תוספי מזון, קוסמטיקה, פיתוחים חקלאיים מתקדמים ושיפור איכות הסביבה (ניצול ונטרול פסולת חקלאית ותעשייתית) וכן עבור ייצור מכשור רפואי ומוצרים נוספים המשמשים לתועלת האדם.
המערכות הביולוגיות שבהן משתמש הביו-טכנולוג הן תאים או רקמות של צמחים, בעלי חיים, או מיקרואורגניזמים (חיידקים בעיקר), או חומרים מייצורים אלו (גנים, אנזימים, הורמונים, חלבונים וכד’).
כיום ניתן לשמוע על פיתוחים מדהימים בתחום זה, לדוגמא: DNA מוליך חשמל, מערכת חישוב DNA, אותות עצביים של המוח על צג מחשב, ייצור דלק מתירס, דגים מאירים, מזון מקולקל מאיר, שיטות השקיה חדשניות, מיחזור, קומפוסט, טיהור מי ביוב, טיפול בזיהומי נפט, הפקת אנרגיה מתהליכים ביולוגיים, הנדסת פרות להגברת תנובת החלב וכן להשבחת החלב (הגדלת כמות הקזאין המכיל סידן והוצאת החלבון הגורם לאלרגיה לקטוז), פיתוח אורז מוזהב עם ויטמינים עבור מדינות העולם השלישי (שיש להם מחסור בויטמינים בפרט בויטמיןA  הגורם לעיוורון), החדרת נוגדנים לחיסון מפני מחלות כמו צהבת בתוך עגבניות וכד’, גידול זני כותנה שעמידים יותר בפני תולעים, גידול ירק עלים ללא תולעים,  פיתוח מזון שעמיד בפני מזיקים שונים והארכת חיי מדף, מנגו נטול סיבים, סברס ללא קוצים, פיתוח נגיפים שפוגעים ביעד ממוקד, מניעת סרטן, מניעת שכחה, מניעת הזדקנות ועוד.
בלימודי חוג ייחודי זה משלבים לימודים עיוניים ברמה אקדמית לצד עבודה מעשית במעבדות משוכללות. דגש מיוחד ניתן על התנסות מעשית בכל סוגי העבודות ושיטות העבודה בתוך המעבדה.
על ההערכה הרבה לה זוכה מכללת הדסה מהקהילה הבינלאומית ניתן ללמוד מהעובדה כי המכללה האקדמית הדסה יזמה ומובילה פרויקט ביוטכנולוגי בינלאומי במימון של האיחוד האירופי בהיקף של כ-10 מיליון ₪.
לבוגרים בחוג זה מוענק תואר אקדמי B.Sc.  המוכר ע”י המוסד להשכלה גבוהה (מל”ג).
‘קמפוס שטראוס’ הינו המקום היחידי בארץ ובעולם  המאפשר  את לימודי הביו-טכנולגיה באופן נפרד ובאווירה חרדית למהדרין.

תחומי לימוד עיקריים

 • גנטיקה ובסיס גנטי של מחלות
 • ביולוגיה מולקולרית
 • פרמקולוגיה ומטבוליזם של תרופות
 • תהליכי ייצור בביוטכנולוגיה
 • סוגיות משפטיות, חברתיות ואתיות בביוטכנולוגיה
 • הקמה, פיתוח וניהול של סטרט-אפ ביוטכנולוגי
 • אפליקציה ויישום של הביוטכנולוגיה והביואינפורמטיקה
 • ביואינפורמטיקה

בין הנושאים הנלמדים:

פרמקוגנומיקה –  מדע דינמי המתפתח במהירות, המחקר מתמקד בשוני הגנטי בין בני אדם ובהשפעתו על אופן הפעולה של תרופות במטרה להסביר מדוע לא תמיד הטיפול אפקטיבי וע”י זה לסייע לרופאים בקביעת הטיפול המומלץ לכל חולה ולהגביר את סיכויי ההחלמה.

תכנון תרופות –  תחום מחקר מוביל בתעשייה הפרמצבטית ליצור מולקולות חדשות או לשנות מולקולות קיימות בעזרת מידול ומחשוב מולקולרי על בסיס הפונקציות הפתולוגיות הנדרשות, נתוני קישור המולקולה ועוד, בכדי ליצור תרופות חדשות לטיפול בסרטן, בטרשת נפוצה, בסוכרת, באלצהיימר ועוד.

ירושלים היא בירת הביו-טכנולוגיה (עשרות אלפי עובדים בתחום) ובהר חוצבים לבד קיימות עשרות רבות של חברות בתחום זה של הביוטק, כמו טבע, רפא, סיגמה אלדריץ’, אומריקס  ועוד,
ניתן להשתלב במגוון תחומי עיסוק: בחברות ביו-טכנולוגיה,  בתעשייה הפרמצבטית, במעבדות בתי חולים, בתיאום מחקר בבתי חולים, באוניברסיטאות ובמוסדות  מחקר,  בחקלאות ובתעשיית המזון.

 • קבלה באמצעות ממוצע בגרות:
  אפשרי רק לבעלות 4 או 5 יחידות במתמטיקה:
  ממוצע בגרויות 100+: מתמטיקה 4 יחידות בציון 80+ או 5 יחידות בציון 70+.
  ממוצע בגרויות 95+: מתמטיקה 4 יחידות בציון 80+ או 5 יחידות בציון 70 +,
  ומקצוע מדעי נוסף (פיזיקה, כימיה, ביולוגיה), 5 יחידות בציון 80+.
 • קבלה באמצעות ציון מתאם:  530
  ציון מתאם מחושב על סמך ממוצע  בגרות / בכיר / מכינה  עם ציון  תיל / פסיכומטרי.
 • ציון מתאם 680 ומעלה מזכה במלגת הצטיינות. 
 • בעלות תואר אקדמי ממוסד מוכר יתקבלו על סמך בדיקת ציוני התואר.
 • ראיון אישי וועדת קבלה.
 • בעלות בגרות 3 יחידות במתמטיקה יחויבו בנוסף לציון המתאם, בקורס השלמה במתמטיקה.
 • מועמדות ללא רקע מדעי יחויבו בקורס השלמה בפיזיקה וכמיה.
 • מועמדות שלא נבחנו בבחינה הפסיכומטרית, צריכות להבחן מבחן אמיר"ם או אמי"ר.
 • מועמדות ששפת בחינות הבגרות שלהם אינה עברית עליהן לעבור מבחן מיון בעברית - מבחן יע"ל או מבחן ת.י.ל. עברית בציון 100 לפחות.
  במהלך שנה א', מועמדות  שקיבלו פחות מ –   120 בבחינה בעברית, יחויבו בקורס עברית שנתי של ארבע שעות בשבוע, מחוץ למערכת השעות בחוג, ולאחריו לעבור בהצלחה בחינה בעברית, כתנאי להמשך הלימודים בחוג.

 

מתעניין בלימודים?

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם